خبرهای دوربین مداربسته | تکنولوژی و اصطلاحات فنی دوربین مداربسته + PDF- هایک ویژن تهران
امتیاز دهید

امتیاز محصول 5.0 از 1 رای

تکنولوژی و اصطلاحات فنی دوربین مداربسته + PDF- هایک ویژن تهران

1398/01/21 تعداد بازدید : 511
دانلود فایل PDF دریافت

 

 

 

تفاوت سنسورهای CCD , CMOS در دوربین مداربسته

توان مصرفی : ولتاژ مصرفی در CCD ها 12 ولت با شدت جریان 150 تا 300 میلی آمپر می باشد ولی در CMOS ها این ولتاژ بین5 تا 12 ولت با شدت جریا ن35 تا 70 میلی آمپر است که همین امر باعث کاهش تلفات در CMOS ها می شود.

هزینه ساخت کمتر : ساخت CMOS ها چون به صورت یکپارچه می باشد. یعنی سنسور تصویر برداری ، مبدل آنالوگ به دیجیتال و تقویت کننده سیگنال همگی در دیک تراشه قرار دارند. اما در CCD هر کدام از این قسمت ها جدا جدا تولید می شوند.

حساسیت به نور : سنسورهای CMOS نوعی از سنسورهای به کار رفته در دوربین مداربسته هستند که معمولا حساسیت 10 برابر کمتر از سنسورهای CCD دارند. چشم انسان توانایی دیدن در نوری کمتر از 1 لوکس را دارد. سنسورهای CCD معمولا دیدی به خوبی انسان یا حتی بهتر از آن در نور کم دارند ( 0.1 تا 3 لوکس) اما دوربین های  CMOS  به ده برابر نور بیشتر برای ساخت تصویر نیاز دارند. حساسیت سنسورهای CMOS عموما در بازه 6 تا 15 لوکس می باشد. این سنسورها همچنین نویز تصویر 10 برابر بیشتر از سنسورهای CCD دارند. از آنجایی که این سنسورها عملکرد خیلی ضعیفی در نور کم دارند عموما در دوربین های حرفه ای مورد استفاده قرار نمی گیرند و کاربرد آنها به وسایل ارزان و غیر ضروری مثل اسباب بازی ها محدود می شود.

سرعت تصویر برداری : سرعت سنسورهای CMOS 10 تا 100 برابر بیشتر از سنسورهای CCD است و از این جهت در دوربین های با سرعت فریم بسیار بالا استفاده می شوند.

حجم ساخت تراشه : سنسورهای CMOS همچنین امکان ساخت تمامی کنترل ها و مدارات منطقی بر روی یک چیپ را فراهم می کنند که باعث کوچک شدن حجم این دوربین ها می شود.دریافت میزان پراکندگی نور : به صورت ایده آل کلیه نقاط می بایست دارای نور یکنواختی باشند که یک عملکرد غیر خطی است و غیر یکنواختی ایجاد می کند. CMOS ها در این مورد ضعیف عمل می کنند. چون هر پیکسل به صورت جداگانه آنالیز می شود و فیدبکی برای تنظیم نور وجود ندارد. البته با وجود تقویت کننده هایی که از خروجی برای تصحیح نور فیدبک می گیرند کیفیت تصویر CMOS ها تقریبا به CCD ها نزدیک شده است.

تکنولوژی لوله گذاری : یکی دیگر از تکنولوژی CMOS توانایی لوله گذاری بر روی اطلاعات خوانده شده از سنسور می باشد که این موضوع برای بهبود تصویر یک فریم و یا متمرکز شدن بر یک ناحیه کوچک می توان استفاده کرد.

شدت روشنایی یا Lux لوکس

مقدار شار نوری که به واحد سطح (1 متر مربع) می رسد را شدت روشنایی می گویند و با E نشان می دهند. واحد شدت روشنایی LUX است و یکی از پرامترهای مهم در محاسبات روشنایی می باشد. شدت روشنایی متوسط یک سطح ، میزان شار نوری در واحد سطح است. در علوم نورسنجی ، لوکس به عنوان مقیاسی برای سنجش شدت نوری که بوسیله چشم انسان درک می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق تعریف یک لوکس میزان نور حاصل از یک شمع بر روی یک صفحه در فاصله یک متری است.

قابلیت WDR یا پدیده ضد نور

هنگامی که در محیطی تصویر برداری انجام می شود ، به علت متغییر بودن مقدار لوکس نوری پدیده ای به وجود می آید که ضد نور نام دارد. این پدیده هنگامی صورت می گیرد که تصویر برداری در یک محیط کم نور باشد ولی از روبروی دریچه دوربین مداربسته نور شدیدی به محیط تاریک تابیده می شود. در این حالت هر شی ای که در مقابل دوربین قرار داشته باشد دارای تصویری سیاه بوده و تصویر پشت شر سفید می باشد. یکی از فاکتور های مهم در دوربین مداربسته WDR می باشد. تکنیک های مختلفی در این زمینه موجود می باشد.

L-WDR : در این تکنیک با فریم های متفاوت تصویر برداری صورت می گیرد و پردازنده با استفاده از پردازش تصویر تصویر حاصل را ترمیم می نماید.

S-WDR : در این تکنیک دو سنسور وجود دارد که یکی با شدت نور بالا و یکی با شدت نور پایین عمل تصویر برداری را انجام می دهد. این روش پرهزینه می باشد.

D-WDR : این تکنیک عمل تصویر برداری را با یک روش پردازش تصویری با نام Contrast Streching انجام داده و میزان Intensity در تولید تصویر را تغییر می دهد تا تصویر بهبود یابد.

WDR Dynamic capture : در این نوع از WDR بازه رنجی نوری کمی وسع تر از مدل Contrast می باشد. در این حالت با تصویر برداری از صفحه یک فریم با تصاویر روشن برداشته و همان تصویر را به صورت منفی یا Negative تبدیل کرده و در فریم بعدی قرار می دهد. با ترکیب دو فریم به دسته آمده و دسته بندی طیف نوری تصویر را اصلاح می نماید.

WDR Forensic Capture : در این نوع WDR از دو تکنولوژی تولید تصویر در نور شدید و نور کم اسفاده شده و تصویری به صورت بهینه تولید می کند.

انواع فیلتر

IR Cut Filter : این فیلتر دارای دو حالت ثابت و مکانیکال می باشد. حالت ثابت دو فیلتر بر روی هم قرار دارند. حالت مکانیکال قابلیت چرخش فیلتر در شرایط نوری مختلف را دارا می باشد. از آنجایی که لوکس نوری در شرایط مختلف نوری تفاوت دارد نوع فیلتر مورد استفاده شده نیز تغییر خواهد کرد. همانطور که گفته شد چشم انسان در یک طیف نوری خاص قادر به دیدن می باشد. منبع نوری IR در محدوده دید انسان نمی باشد ولی خود دارای انرژی بوده و می تواند به همراه نور مرئی وارد دریچه دوربین شده و تصویر دوربین را تخریب نماید. برای جلوگیری از این منظور از فیلتر IR استفاده می شود. به دلیل متفاوت بودن دامنه نور IR فیلتر دارای دو حالت می باشد. در واقع در شب یک نوع فیلتر و در روز نیز نوعی دیگری فیلتر وجود دارد.

تهران، خيابان جمهوري، بعد از پل حافظ، پاساژ امجد، طبقه همکف، پلاک 28،فروشگاه کمیران
74 65000 0990|66765968 |66765923
Info@Hikvisiontehran.com

هایک ویژن تهران | نمایندگی هایک ویژن و هایلوک و تجهیزات دوربین مداربسته در ایران

هایک ویژن تهران (کمیران) نمایندگی هایک ویژن در تهران فعالیت خود را ازسال 1387 آغاز نموده و پنج سال است که فروشگاه آنلاین دوربین مداربسته را تاسیس نموده است.

هایک ویژن تهران نمایندگی رسمی هایک ویژن و هایلوک با گارانتی 24ماه تعویض شرکت پارس ارتباط افزار میباشد.

هایک ویژن تهران در سال 2016 موفق به کسب برترین نمایندگی هایک ویژن ازسوی شرکت پارس ارتباط شده است.

همچنین علاوه بر فروش هایک ویژن نمایندگی هایلوک و لینکسیس و نگرون نیز میباشد

 

اعتبار ما ، افتخار ماست

  logo-samandehi