به فروشگاه دوربین مداربسته هایک ویژن تهران خوش آمدید!

دوربین مداربسته وریفوکال چیست؟

دوربین مداربسته وریفوکال چیست؟

هایک ویژن تهران

دوربین مداربسته وریفوکال چیست؟

لنز varifocal یک لنز دوربین مداربسته با فاصله کانونی قابل تنظیم، زاویه دید و سطح زوم است. لنزهای وریفوکال به شما این امکان را می‌دهند که میدان دید کاملی را پیدا کنید، بنابراین می‌توانید با دوربین خود تا جایی که نیاز دارید، دید خود را پوشش دهید
دوربین‌های مداربسته با لنز واریفوکال محدوده‌ای را ارائه می‌کنند که معمولاً می‌تواند حدود 2.7 و 12 میلی‌متر را پوشش دهد. برخی از آنها حتی می توانند نظارت از راه دور مانند تشخیص پلاک خودرو را پوشش دهند که حدود 4.5 تا 60 میلی متر را پوشش می دهد.
با دوربین‌های مداربسته با لنز متغیر، می‌توانید روی اشیاء و سوژه‌هایی که نزدیک یا دور هستند بزرگنمایی کنید. این ویژگی بزرگنمایی به شما انعطاف پذیری در مورد نحوه محافظت و ایمن کردن محیط می دهد.
با این حال، یک ایراد عمده وجود دارد که باید در مورد دوربین با لنز وریفوکال بدانید. هر چه بیشتر فاصله کانونی را افزایش دهید و یک ناحیه را بزرگ کنید، زاویه دید شما باریکتر می شود. این را می توان به سادگی با درخواست از نصاب امنیتی خود برای قرار دادن دوربین های وریفوکال شما برای پوشش دادن مناسب حل کرد.
یک دوربین مداربسته وریفوکال به شما امکان می دهد بین حد بالا و پایین آن در زاویه دید آن تنظیم کنید. این به این معنی است که شما توانایی تنظیم دستی زاویه دید و سطح زوم را دارید.

مزایا و معایب دوربین مداربسته وریفوکال

علاوه بر دانستن اینکه دوربین مداربسته وریفوکال چیست و چگونه کار می کند، باید بدانید که آیا این نوع دوربین مداربسته برای سیستم امنیتی کسب و کار یا خانه شما مناسب است یا خیر. در اینجا به برخی از مزایا و معایب دوربین های متغیر اشاره می کنیم
 لنزهای واریفوکال انعطاف پذیری بیشتری دارند 
هر کسب‌وکاری نمی‌داند که چه مناطقی در فروشگاه و انبار مهم‌ترین مناطق برای پوشش دادن به امنیت ویدئو هستند. در این مورد، گرفتن یک دوربین امنیتی وریفوکال بهترین گزینه برای شماست. از آنجایی که می توانید به راحتی فاصله کانونی و سطح زوم را با دوربین متغیر تغییر دهید، همچنین می توانید بعد از آن تصمیم بگیرید که چه ناحیه ای را می خواهید نظارت کنید. علاوه بر این، روند تنظیم تنظیمات میدان دید شما ساده است. 
اگر دوربین مداربسته با قابلیت زوم می‌خواهید، دوربین PTZ  ممکن است مناسب‌تر از یک دوربین با لنز واریفوکال باشد. این نوع دوربین امنیتی شبیه به یک دوربین دام وریفوکال با قابلیت حرکت، شیب و زوم است. دوربین PTZ یا همان اسپیددام به شما این امکان را می دهد که فاصله کانونی را تنظیم کنید و با نمای 360 درجه ارائه می شود، بنابراین تصویری کامل از هر منطقه داده شده خواهید داشت.
 تصاویر و فیلم های با کیفیت بالا با لنزهای موتورایز 
اکثر دوربین های مداربسته ثابت از زوم دیجیتال استفاده می کنند که کیفیت تصویر یا ویدیو را در صورت بزرگ شدن کاهش می دهد. زوم دیجیتال از پیکسل‌های کمتری استفاده می‌کند تا دید نزدیک‌تری از اشیا یا مناطق خاص به شما بدهد، که می‌تواند مشکل‌ساز باشد، در فاصله ده فوتی، این خیلی مهم نیست، اما در فواصل بزرگتر این می تواند به معنای تفاوت بین شناسایی یک مظنون و عدم دریافت تصویر واضح و کافی از صورت آنها باشد. به‌خصوص اگر نیاز به دیدن جزئیات واضح این اشیا یا مناطق داشته باشید.
با دوربین های مداربسته متغیر، کیفیت تصویر و ویدئو حفظ می شود، حتی اگر عمق میدان را تنظیم کنید. به عنوان مثال، یک دوربین 4 مگاپیکسلی HD با زوم کامل، بدون در نظر گرفتن اینکه زوم شده باشد یا خیر، همان کیفیت تصویر را به شما ارائه می دهد.
 فرآیند نصب آسان 
اگر مکان شما دارای دوربین های تحت شبکه لنز ثابت است، نصب مجدد آنها می تواند پرهزینه و وقت گیر باشد، به خصوص اگر نیاز به جابجایی یا بازسازی یک منطقه خاص دارید. هنگامی که این نوع دوربین مداربسته را جابجا می کنید، باید آن را به طور کامل از محل اصلی خود جدا کنید. اگر دوربین شما سیمی است، به این معنی است که باید سیم کشی دوربین امنیتی جدیدی را در محل خود نصب کنید. اما با دوربین‌های تحت شبکه واریفوکال یا موتورایز، فرآیند نصب ساده است و از طریق اترنت وصل می‌شود،و اینکار با سیم‌کشی کمتری نسبت به دوربین‌های آنالوگ و دیجیتال صورت میگیرد.
 نظارت بر مناطق بزرگ 
اگر نیاز به نظارت بر مناطق بزرگ در فضای باز یا مناطق بزرگ داخلی دارید، دوربین با لنز وریفوکال یک راه حل عالی برای شما می باشد. آیا به دنبال تغییر زاویه دید در هنگام پاسخ به تهدیدات امنیتی فعال هستید؟ در این موارد ما دوربین‌های PTZ را پیشنهاد میکنیم که به شما امکان می‌دهد از طریق  NVR، رایانه‌ها یا گوشی‌های هوشمند/تبلت‌ها، حرکت، شیب و زوم کنید.
PTZ ها همچنین دارای گزینه های از پیش تعیین شده، گشت زنی و الگو هستند که به شما امکان می دهد به سرعت به نماهای از پیش تنظیم شده بپرید.

چه زمانی به لنز وریفوکال نیاز داریم؟

هنگامی که مکان مورد نظر یک اتاق مربع شکل می باشد از آنجایی که لنز ثابت معمولی شما 75 درجه است، با قرار دادن یک دوربین لنز ثابت در گوشه یک اتاق مربعی، یک دید کلی از اتاق نمی توانید داشته باشید و مناطقی را دوربین مداربسته نمی تواند تحت پوشش قرار دهد
این بدان معناست که شما واقعاً به دو دوربین برای پوشش آن منطقه نیاز دارید. با یک دوربین 98 درجه می توانید کل فضا را پوشش دهید و مجبور نباشید دو دوربین بخرید (دیوارها 90 درجه هستند). بنابراین، یک دوربین متغیر با زاویه 98 درجه می تواند کل اتاق را ببیند.
زمان هایی که باید کاملاً از دوربین Varifocal استفاده کنید

  •  وقتی فقط بودجه لازم برای داشتن یک دوربین در اتاق را دارید، فقط به یک دوربین نیاز دارید و اتاق دارای دیوارهای 90 درجه است.
  •  هنگامی که یک دروازه، در، یا سایر نقاط ورودی شناخته شده دارید اما نمی توانید دوربین را خیلی نزدیک نصب کنید.
  •  زمانی که ضروری است که برای شناسایی یک شخص یا وسیله نقلیه از نزدیک عکس بگیرید و ایده خوبی داشته باشید که قرار است کجا باشند.
  •  هر زمان که بخواهید فردی را در فاصله بیش از 50 فوتی شناسایی کنید.